Galatasaray'da Fatih Terim'in Mitroglou planı!.
Galatasaray'da Fatih Terim'in Mitroglou planı!.

Fenerbahçe – Galatasaray derbisi

20 yıllık bir girdabın anatomisi: 

20 yıllık bir girdabın anatomisi: Fenerbahçe – Galatasaray derbisi

Spor Toto Süper Lig’in 28. haftası Fenerbahçe – Galatasaray derbisine ev sahipliği yapacak. 14 Nisan Pazar akşamı saat 19:00’da başlayacak ve Ali Palabıyık’ın yöneteceği maç öncesi iki takımın birbirlerine üstünlük kurabileceği özelliklerine, istatistikler ışığında bir analizle baktık.

Pazar günü saat 19:00’da ülkenin kalabalık bir bölümü yoğun gündemden uzaklaşacak ve sadece Kadıköy’deki Fenerbahçe – Galatasaray maçına odaklanacak. Dev derbiyi kimi kazanacağını tahmin etmek zor. Ancak analiz edebiliriz ki ettik de. Analizimize göre Galatasaray topa sahip olma ve pas konusunda, Fenerbahçe ise rakibinin top kayıplarındaki yüksek oranını ön alan baskısı ile avantaja çevirme konusunda plan yapabilir görünüyor.

TOPA SAHİP OLMAK YA DA OLMAMAK…

Galatasaray topa sahip olma konusunda Fenerbahçe’nin önünde. Galatasaray, %55.6 ile ligin en fazla topla oynayan ekibi. Fenerbahçe ise Başakşehir ve Beşiktaş’ın ardından %53.8 ile 4. sırada yer alıyor. Bu istatistik, deplasmanda oynayan bir takım için oyun üstünlüğünü elde etme açısından önemli. Cruyff’un ‘top sizde olursa, gol de yemezsiniz’ felsefesi özellikle böylesine büyük maçlarda deplasmandaki takım için oldukça mantıklı görünüyor.

61-75 ARASINDA FENERBAHÇE TEHLİKELİ

Betvolvo’dan spor haberlerini takip edebilrsinz. www.betvolvo.com linki tıklıyarak takip edebilirsiniz. Ancak oyun üstünlüğünü kurabilmek için topa sahip olmak tek başına yeterli bir gösterge değil. Bunun yanında topun yönünü belirlemek ve rakibin topsuz koşu mesafesini artırarak yorulmasını sağlamak da önemli. Zira Fenerbahçe ligde attığı 33 golün 10 tanesini maçların 61 ile 75. dakikaları arasında buldu. Galatasaray’ın sahip olduğu topu çevirerek, Fenerbahçe’yi topsuz koşturması ve ilk 1 saatlik bölümden sonraki üstünlüğe geçemeden yorması, bir plan olabilir. Ligin en çok isabetli pas yapan takımı %83.2 ile Başakşehir. Ardından da %82.3 ile Galatasaray geliyor. Bu veri, planın işleme ihtimalini artırıyor. www.betvolvo.com

KISA PAS, UZUN MESELE

Galatasaray ayrıca maç başına 430 kısa pas yapıyor. Bu alanda da lider Başakşehir’in (479) ardından ikinci sırada. Fenerbahçe’yi de pas konusunda yabana atmamak lazım; Galatasaray ile aralarında sadece iki pas fark var. Fark ise Galatasarya’ın %82.3 isabetine karşın Fenerbahçe’nin %81.1 isabette kalmış olması. Topa sahip olma ve isabetli pas oranlarına baktığımızda Galatasaray’ın Fenerbahçe deplasmanında topu ayağında tutması ve kendi sahasında paslaşıp, kanat oyuncularının süratiyle hızlı hücumlara çıkacağını tahmin edebiliriz.

GEÇİRGEN ORTA SAHA SIKINTI ÇIKARABİLİR

Galatasaray’ın birinci ve ikinci bölgelerde top hükmetmesi, üçüncü bölgeye geçişlerde uzun toplarla beraber pas araları denemesini de beraberinde getirebilir. Çünkü Fenerbahçe orta sahası; Tolgay-Jailson-Mehmet Topal ya da Zajc dörtlüsünden kim oynarsa oynasın geçirgenliği yüksek bir orta saha. Ligin, maç başına 8.7 ortalama ile en az top kesebilen takımı Fenerbahçe. Galatasaray ise maç başına 2 ara pası ile savunma araları denemelerinde en başarılı olan 3 takımından bir tanesi (Konyaspor ve Trabzonspor’la). Bu açından Belhanda-Ndiaye-Feghouli gibi oyuncuların orta alandan alacağı toplar, Fenerbahçe merkezi tarafından durdurulamazsa geçiş sonucu ara pası olarak tehlike yaratabilir. Galatasaray’ın planları arasında bu da olacaktır.